1. Пресметнете
Извадете калкулатора, защото ще трябва да направите няколко сметки. Първо, да изчислите колко можете да похарчите за пергола. Ако сте добър в постройките, можете да вземете един комплект и да го инсталирате сами. Ако не, най-вероятно се нуждаете от помощта на компетентна фирма, предлагаща перголи.
Когато се възползвате от услугите на такава фирма, тя трябва да ви информира за това, какво включва цената и какво ще получите като краен продукт. Например цената може да включва: труд, изработка, материали, доставка, автоматизация, монтаж и т. н.
След като знаете бюджета си, ще трябва да вземе решение за размера. Започнете чрез измерване на мястото, на което имате намерение да поставите пергола, за да може да получите ориентировъчна оферта. Уверете се, че вземането на размер влиза в услугите на избраната от вас фирма, за да не се получи недоразумение.
2. Изберете място
На правилното място, перголата осигурява слънце през зимата и сянка през лятото. Идеалното място предлага уединение и защита от слънце, дъжд и вятър. Най-добре е перголите да са продължение на друг открит елемент, като например открита кухня или градина.
3. Помислете за алтернативите
Имайте предвид, че перголата не е единствената ви възможност за промяна на къщата ви. Вътрешен двор, веранда, лятна кухня, зимна градина, беседка или дзен градина са други алтернативи, за които може би искате да помислите.